Cycling - Time Trial Results

Cycling - Time Trial Results

Time Trial Results 2022

 

Coalville Wheelers 10 Mile TT A10/34 

19th Feb

Pam Moore 31.57

........................

Central DC 25 Mile TT 20th March

Pam Moore 1.17.59

.........................

 

Coalville Wheelers 10 Mile TT A10/34

 26th March 

Pam Moore 30.16

.........................

Coalville Wheelers 5.1 Mile TT ACCS/20 

6th April

Steve Robinson 12.15

David Lawrie 10.15

...........................

Melton Olympic CC 10 Mile TT A10/3 9th April

Pam Moore 27.32

 

Coalville 6.9 Mile TT Breedon 13th April

Pam Moore 21.11

David Lawrie 18.01

...............................

Melton Olympic 10 Mile TT A10/14A 23rd April

Steve Robinson 27.41

................................

Coventry CC 10 Mile TT K11/10T 1st May

John Tracey 24.42

...............................

Hinckley CRC 10 Mile TT K41/10 3rd May

John Tracey 25.06

.................................

Hinckley CRC 10 Mile TT K41/10 10th May

John Tracey 24.39

.....................................

1485 Tri 10 Mile TT K40/10MB 12th May

Ash Norman 26.55

Ann Dale 35.27

Linda Whitelegg 30.03

Geoff Parkin 26.29

David Lawrie 25.21

Pam Moore 29.30

..................................

 

Melton Olympic CC 25 Mile A25/3 14th May

Steve Robinson 1.14.43

Pam Moore 1.10.39

....................................

 

Coalville Wheelers 10 Mile TT AC10/41  

25th May

David Lawrie 25.34

...................................

Welland Valley CC 10 Mile TT 31st May

John Tracey 24.07

............................

 

1485 Tri 10 Mile TT K40/10MB 2nd June

Ann Dale 34.21 PB

David Lawrie 24.55

Paul Raynor 30.25

Geoff Parkin 24.40

Colin Jones 29.21

..................................

 

VTTA 25 Mile TT A25/34 4th June

Pam Moore 1.18.26

.........................................

 

Welland Valley 10 Mile TT 14th June

John Tracey 24.17

...................................

 

Coalville Wheelers 19.8 Mile TT 15th June

David Lawrie 50.25

...............................................

Coalville Wheelers 25 Mile TT 22nd June

David Lawrie 1.06.12

...................................................

Solihull CC 50 Mile TT K1/50 26th June

Chris Minto 2.28.51

Linda Whitelegge 2.42.12

.........................................................

Welland Valley CC 10 Mile TT 28th June 

John Tracey 24.26

.................................................

Coalville Wheelers ACCS/830km 29th June

David Lawrie 46.57

Pam Moore 57.02

....................................

Race Rapid Mallory 10 Mile TT 30th June

Linda Whitelegg 27.27

.......................................

Coalville Wheelers 10 Mile TT A10/34 

8th July 

David Lawrie 24.45

Pam Moore 29.46

..........................................

Coalville Wheelers 10 Mile TT ACC10/41 13TH July

Pam Moore 29.04

David Lawrie 25.04

..........................................

Rugby RCC 25 Mile TT K10/25B 13th July
Linda Whitelegg  1.10.06
Chris Minto  1.06.15
......................................

Ratae 10 Mile TT 16th July

Geoff Parkin 25.14

...................................

Coalville Wheelers 9.9 Mile TT ACC11/9.9

20th July

Pam Moore 28.29

David Lawrie 22.34

................................

Coalville Wheelers 10 Mile TT A10/34  

22nd July

David Lawrie 25.19

..................................

 

Sherwood CC 10 Mile TT 23rd July

Pam Moore 27.31

.................................

Hinckley CRC K41/10 10 Mile TT 26th July

John Tracy25.02

.................................

Coalville Wheelers 2UPP 10 Mile TT 27th July

David Lawrie & Stuart Reeves 26.22

Pam Moore & Steve Robinson 30.30

.........................................

 

Rugby R CC 10 Mile TT K11/10T 30th July

Alan Morris 25.27

John Tracey 23.46 PB

........................................

 

 

HCRC K41/10: 10 Mile Time Trial 9th Aug

David Lawrie 24.13

....................................

 

Rugby RC K41/10R 10 Mile TT 10th Aug

John Tracey 24.33

 

 

1485 K40/10MB 10 Mile TT 18th Aug

David Lawrie 25.21

Geoff Parkin 25.45

Matt Bray 27.38

Tony Hayman Pete Winchester 2upp 28.46

Jack Farmer 29.09

Colin Jones 29.41

Kerry Bonham 32.11

Paul Raynor 33.25

Karen Garlick 33.45

Rachel Farrington 35.13

Ann Dale 37.26

...............................

Rugby RCC K10/10: 10 Mile TT 24th August

John Tracey 23.27 PB

........................................

 

1485 Tri K41/10MB  10 Mile TT 25th August

 

Ann Dale 1485 Tri 35.19

Louise Bailey 1485 Tri 32.40

Paul Raynor 1485 Tri 31.57

David Lawrie 1485 Tri 24.56

Tony Hayman 1485 Tri 27.37

Rachel Farrington 1485 Tri 31.57 PB

Karen Garlick 1485 Tri 32.02 PB 

 

.....................................................

Mallory 10 Mile TT 1st September

John Tracey 24.46

....................................     

RatTime Trial Results 2022

 

Coalville Wheelers 10 Mile TT A10/34 

19th Feb

Pam Moore 31.57

........................

Central DC 25 Mile TT 20th March

Pam Moore 1.17.59

.........................

 

Coalville Wheelers 10 Mile TT A10/34

 26th March 

Pam Moore 30.16

.........................

Coalville Wheelers 5.1 Mile TT ACCS/20 

6th April

Steve Robinson 12.15

David Lawrie 10.15

...........................

Melton Olympic CC 10 Mile TT A10/3 9th April

Pam Moore 27.32

 

Coalville 6.9 Mile TT Breedon 13th April

Pam Moore 21.11

David Lawrie 18.01

...............................

Melton Olympic 10 Mile TT A10/14A 23rd April

Steve Robinson 27.41

................................

Coventry CC 10 Mile TT K11/10T 1st May

John Tracey 24.42

...............................

Hinckley CRC 10 Mile TT K41/10 3rd May

John Tracey 25.06

.................................

Hinckley CRC 10 Mile TT K41/10 10th May

John Tracey 24.39

.....................................

1485 Tri 10 Mile TT K40/10MB 12th May

Ash Norman 26.55

Ann Dale 35.27

Linda Whitelegg 30.03

Geoff Parkin 26.29

David Lawrie 25.21

Pam Moore 29.30

..................................

 

Melton Olympic CC 25 Mile A25/3 14th May

Steve Robinson 1.14.43

Pam Moore 1.10.39

....................................

 

Coalville Wheelers 10 Mile TT AC10/41  

25th May

David Lawrie 25.34

...................................

Welland Valley CC 10 Mile TT 31st May

John Tracey 24.07

............................

 

1485 Tri 10 Mile TT K40/10MB 2nd June

Ann Dale 34.21 PB

David Lawrie 24.55

Paul Raynor 30.25

Geoff Parkin 24.40

Colin Jones 29.21

..................................

 

VTTA 25 Mile TT A25/34 4th June

Pam Moore 1.18.26

.........................................

 

Welland Valley 10 Mile TT 14th June

John Tracey 24.17

...................................

 

Coalville Wheelers 19.8 Mile TT 15th June

David Lawrie 50.25

...............................................

Coalville Wheelers 25 Mile TT 22nd June

David Lawrie 1.06.12

...................................................

Welland Valley CC 10 Mile TT 28th June 

John Tracey 24.26

.................................................

Coalville Wheelers ACCS/830km 29th June

David Lawrie 46.57

Pam Moore 57.02

....................................

Race Rapid Mallory 10 Mile TT 30th June

Linda Whitelegg 27.27

.......................................

Coalville Wheelers 10 Mile TT A10/34 

8th July 

David Lawrie 24.45

Pam Moore 29.46

..........................................

Coalville Wheelers 10 Mile TT ACC10/41 13TH July

Pam Moore 29.04

David Lawrie 25.04

.......................................

Ratae 10 Mile TT 16th July

Geoff Parkin 25.14

...................................

Coalville Wheelers 9.9 Mile TT ACC11/9.9

20th July

Pam Moore 28.29

David Lawrie 22.34

................................

Coalville Wheelers 10 Mile TT A10/34  

22nd July

David Lawrie 25.19

..................................

 

Sherwood CC 10 Mile TT 23rd July

Pam Moore 27.31

.................................

Hinckley CRC K41/10 10 Mile TT 26th July

John Tracy25.02

.................................

Coalville Wheelers 2UPP 10 Mile TT 27th July

David Lawrie & Stuart Reeves 26.22

Pam Moore & Steve Robinson 30.30

.........................................

 

Rugby R CC 10 Mile TT K11/10T 30th July

Alan Morris 25.27

John Tracey 23.46 PB

........................................

 

 

HCRC K41/10: 10 Mile Time Trial 9th Aug

David Lawrie 24.13

....................................

 

Rugby RC K41/10R 10 Mile TT 10th Aug

John Tracey 24.33

 

 

1485 K40/10MB 10 Mile TT 18th Aug

David Lawrie 25.21

Geoff Parkin 25.45

Matt Bray 27.38

Tony Hayman Pete Winchester 2upp 28.46

Jack Farmer 29.09

Colin Jones 29.41

Kerry Bonham 32.11

Paul Raynor 33.25

Karen Garlick 33.45

Rachel Farrington 35.13

Ann Dale 37.26

...............................

Rugby RCC K10/10: 10 Mile TT 24th August

John Tracey 23.27 PB

........................................

 

1485 Tri K41/10MB  10 Mile TT 25th August

 

Ann Dale 1485 Tri 35.19

Louise Bailey 1485 Tri 32.40

Paul Raynor 1485 Tri 31.57

David Lawrie 1485 Tri 24.56

Tony Hayman 1485 Tri 27.37

Rachel Farrington 1485 Tri 31.57 PB

Karen Garlick 1485 Tri 32.02 PB 

 

.....................................................

Mallory 10 Mile TT 1st September

John Tracey 24.46

....................................     

Ratae 10 Mile TT A10/13 4th September 

Steve Robinson 29.08

...........................................

 

Icknield RC 10 Mile TT F10/11 10th Sept

John Tracey 22 46. PBae 10 Mile TT A10/13 4th September 

Steve Robinson 29.08

...........................................

 

Icknield RC 10 Mile TT F10/11 10th Sept

John Tracey 22 46. PB

.............................................

Coalville Wheelers 10 Mile TT A10/34 1st October 

Pam Moore  31.41

.....................................

Hill Climb Challenge

 

Mike Walters 4.18

Alex Fearn 4.17

Ash Norman 3.44 1st M

Mark Frost 5.21

Sadie Walker 4.20 1st FM

Gracie Rose Walters 4.39 2nd FM

Jess Rigg 5.57

Phil Murray 3.51 3rd M

Michelle Kenny 4.55 Joint 3rd FM

David Lawrie 3.49 2nd M

Caroline Barcley 5.46

Kerry Bonham 4.55 Joint 3rd FM

Kim Burns 5.11

Michelle Fowler 5.25

Ian Sylvester 6.26

Non 1485 Members 

Billy 3.33

Anthony 6.38

Oliver Searle 2.56 Fastest on the Day